Yükleniyor

TS 13805 Standardı Yayınlandı (Oto Ekspertiz)


TS 13805 Standardı Yayınlandı (Oto Ekspertiz)

TS 13805 Standardı Yayınlandı (Oto Ekspertiz)

TS 13805 Standardı; oto Ekspertiz ve test merkezlerinin yapısal özellikleri, çalışan özellikleri, teknik donanım ve güvenlik ile ilgili kuralları kapsamaktadır. Oto Ekspertiz hizmeti veren firmaların TS 13805 Karayolu Motorlu Taşıtları Test Merkezleri İçin Kurallar standardına göre başvurularını yaparak TSE HYB belgelerini temin etmeleri gerekmektedir.

Standardın yayınlanması ile beraber; İkinci el araç alım satımlarında sadece TS 13805 standardına göre TSE Hizmet yeterlilik belgesi olan firmalar Ekspertiz raporu verebileceklerdir. Oto Ekspertiz hizmeti veren firmaların 01.04.2019 tarihine kadar başvurularını yaparak belgelerini temin etmeleri gerekmektedir.

TS 13805 belgesi alabilmek için; İşletmenin konumu, büyüklüğü, ekipman durumu vb. yapısal özellikleri belirlenip gerekli dokumanlar hazırlanmalı, proses akış şemaları oluşturulup organizasyon yapısı belirlenmelidir. Çalışanların görev ve sorumluluklar belirlenmeli, eğitim ihtiyaçlarına göre gerekli eğitimlerin alınması sağlanmalıdır.

İş güvenliği kapsamında; acil durumlara hazırlık, acil durum ekiplerinin oluşturulması ve gerekli eğitimlerin verilmesi gerekmekte,  İşletmede bulundurulması zorunlu ekipmanlar temin edilip, kalibrasyonları yapılarak ve kayıt atına alınması gerekmektedir.


Belgeye mi ihtiyacınız var?


Belgelendirme Talepleriniz İçin Bizden Destek Alabilirsiniz


Batı Patent Yonetim Sistemleri Belgelendirme hizli iletisimHızlı İletişim